תוכן העניינים

תוכן העניינים

ניתוח מתיחת פנים

כמה פעמים הסתכלת במראה ונזכרת איך נראית פעם…

את מכירה את התחושה? שאת מרגישה צעירה אבל מראה פנייך נראה מבוגר. השנים משאירות סימנים על פנינו, המתבטאים בעור נפול ועייף, ובהופעתם של קמטוטים וחריצים. על כן לא פלא, שניתוחי מתיחת פנים הם אחד מהניתוחים הפלסטיים השכיחים בתחום הכירורגיה הפלסטית.על כן נאמר, מה שהקרם לא מצליח לעשות, המומחה עושה. ניתוח מתיחת פנים מפחית ממראה גילך בין 10-15 שנה.

הרדמה בניתוחי מתיחת פנים

ניתוחים למתיחת הפנים מתבצעים באופן טבעי תחת הרדמה – בדרך כלל תיבחר האופציה של הרדמה מלאה שמאפשרת למנתח הפלסטי לבצע פעולות מורכבות יותר ובהיקף נרחב יותר, כך שגם השינוי לטובה יהיה משמעותי יותר. בחלק מהמקרים, ובפרט כשמדובר על מיני מתיחת פנים  או מתיחה חלקית, ייתכן שתועדף האופציה של הרדמה מקומית עם טשטוש, שקל יותר להתאושש ממנה.

כשהדרך הנכונה לבצע את המתיחה של הפנים היא תחת הרדמה כללית, נערך מפגש עם הרופא המרדים מספר ימים לפני הניתוח. במפגש עובר הרופא המרדים על ההיסטוריה הרפואית של המטופלים, בוחן אם ישנה רגישות לתרופות ומוודא שההרדמה לא מסכנת את המטופל או המטופלת. מפגש זה הוא גם הזדמנות למטופלים לשאול כל שאלה שחשובה להם בהקשר של ההרדמה וכך לפוגג חששות אם ישנם כאלה. יש מקרים בהם את מתיחת הפנים ניתן לבצע גם תחת טשטוש בתוספת הרדמה מקומית – אפשרות זו מצמצמת את מהלך ההחלמה . ומקטינה את שהות המטופל/ת באשפוז לאחר הניתוח.

היערכות לקראת הניתוח

באופן טבעי עיקר תשומת הלב מופנית להליך הכירורגי של מתיחת הפנים, אבל חשוב להבין שמדובר בתהליך ולא "רק" בניתוח. השלב הראשון בתהליך הוא כאמור מפגש הייעוץ שמאפשר לד"ר שבשין להתוודע אל המטופל או המטופלת, להקשיב לרצונותיהם, לבחון את מבנה הפנים, לתכנן את הפעולות שיבוצעו במסגרת הניתוח ולהבטיח ציפיות ריאליות. בנוסף ישנן בדיקות שחשוב לעבור ומספר שינויים הכרחיים בהתנהלות השוטפת שיש לבצע החל מכחודש לפני הכניסה לחדר הניתוח.

בדיקות רפואיות

ניתוחי מתיחת פנים מתאפיינים באחוזי הצלחה גבוהים ואפילו גבוהים מאוד, ובפרט כשעוברים אותם אצל כירורגי פלסטי מיומן ובעל ניסיון רב. יחד עם זאת חשוב לזכור שמדובר בניתוח לכל דבר, ועל-מנת לוודא שהגוף של המטופל/ת יוכל להתאושש ממנו נדרשות מספר בדיקות רפואיות. בין השאר נשלחים המטופלים לבדיקות דם (שכוללות כימיה, ספירת דם ותפקודי קרישה), צילום חזה ובדרך כלל גם א.ק.ג. כמו כן יבוצעו בדיקות ספציפיות על סמך ההיסטוריה הרפואית של המטופל או המטופלת.

רגע לפני… פגישת הייעוץ למתיחת פנים

בבואך לפגישת הייעוץ, ד"ר אורי שבשין ישמע מהן הציפיות מן הניתוח, ומה היית רוצה לשפר וכיצד היית רוצה להראות.
ד"ר אורי שבשין יבצע בדיקה בה יבחן את מבנה העצמות, הפנים, סוג העור, יעודכן בנתונים הרפואיים והרגלי חייך למשל: חשיפה לשמש, עישון, הרגלי שתייה וכו'.
ימליץ על ההליך הכירורגי המתאים בדיוק למבנה פנייך ומצבך הרפואי, אופן התהליך,שלביו התוצאות המצופות והסיכונים בניתוח.
חשוב לזכור כי במהלך השנים, קמטי הפנים יוצרים חריצים בעור, עומק החריצים תלוי בגיל, גנטיקה ובמיקום הקמט, על כן ייתכן ויהיה צורך בהליכים כירורגיים נוספים כגון: מילוי קמטים על יד שימוש בחומרי מילוי שונים, קילוף העור ועוד.

דגשים חשובים לפני ניתוח פלסטי בפנים

ההיערכות לניתוח עצמו כוללת כאמור מספר שינויים הכרחיים: ראשית, חובה להפסיק לעשן לפחות 3 שבועות לפני מועד המתיחה. מומלץ אפילו להאריך את פסק הזמן מהסיגריות ובעצם ההפסקה היא כבר הזדמנות מצוינת להיגמל כליל מההרגל שמזיק מאוד לבריאות. בהקשר של מתיחת פנים חשוב להבין שהחומרים שמכילות הסיגריות מקשים מאוד על הגוף להתאושש מהניתוח ובפרט עלולים לגרום להצטלקות לא אסתטית.

דגש שני הוא הפסקת נטילת תרופות ותוספי מזון שעלולים לגרום לדימום של ממש אחרי ניתוח פלסטי – בקטגוריה זו נמצאים תוספים כגון אומגה 3, ג'ינסנג, ויטמין E וגינקו בילובה, וכן תרופות כגון קומדין ואספירין. הפסקת נטילת התרופות תתבצע רק לאחר התייעצות עם רופא כשפרק הזמן הנדרש הוא שבועיים. עבור מטופלים שסובלים ממחלות כרוניות חשוב מאוד להגיע לניתוח כשהמחלה בשליטה ומאוזנת, ובפרט נבדקת סוגיה רגישה זו על-ידי הרופא המרדים שכאמור נפגש עם המטופלים מספר ימים לפני הניתוח עצמו.

אחת המגבלות העיקריות לאחר ניתוח למתיחת הפנים היא האיסור לבצע כל טיפול בשיער שכרוך בשימוש בחומרים כימיים לרבות צביעת השיער. יש לקחת זאת בחשבון ולהיערך בהתאם.

השלב האחרון בהיערכות לקראת ניתוח מתיחת פנים הוא צום – פרק הזמן הספציפי עשוי להשתנות בהתאם לסוג המתיחה שנבחרה, כשבדרך כלל מדובר על 8 שעות ללא אוכל, קפה ומיצים, ומתוכן 4-6 שעות ללא מים.

ההליכים הכירורגיים שניתן לשלב במסגרת הצערת הפנים

כאמור ניתן לשלב עם מתיחת הפנים הליכים כירורגיים נוספים כדי להבטיח הצערה אפקטיבית במיוחד של כל המרכיבים באיבר המשפיע ביותר על המראה החיצוני שלנו. בפרט ניתן להקדיש תשומת לב מיוחדת לחלק העליון של הפנים ולבצע הרמת גבות ומצח, הרמת עפעפיים עליונים ו/או הרמת עפעפיים תחתונים (במקרים רבים ההמלצה היא לשלב הליכים אלה, כלומר לבצע הרמה גם של הגבות וגם של העפעפיים העליונים, או להרים את כל העפעפיים בדרך לחזות מחמיאה וקורנת במיוחד).

הרמת גבות

אינדיקציה פשוטה ויעילה לבדיקת כדאיות הרמת הגבות היא השוואה בין מיקומו של הקצה החיצוני של כל גבה (זה שקרוב לרקות) לבין הקצה הפנימי שלה (זה שליד האף). במצב הרצוי, הקצה הפנימי נמוך יותר מזה החיצוני. אם לא כך הדבר, ייתכן שכדאי לבצע הרמת גבות, ובכל מקרה ניתן כמובן לנצל את מפגש הייעוץ כדי לשקול אופציה זו על סמך מבנה הפנים הייחודי של כל אדם.

ניתוח להרמת גבות מבוסס על חתך (קטן) באזור הרקה מעבר לקו השיער אל המשך הקרקפת . ההליך הכירורגי כולל הסרת עודפי עור וייצוב הגבות בנקודה האידיאלית עבורם בהתאם למבנה הפנים.

הרמת עפעפיים עליונים

צניחת עפעפיים עליונים נגרמת בעיקר עקב היחלשות השרירים שתומכים בהם ועקב הצטברות רקמות עור עודפות. כדאי לדעת כי תופעה זו לא רק מייצרת מראה כבוי ועייף אלא גם פוגמת בשדה הראייה.

הרמת העפעפיים העליונים מבוצעת דרך חתך שעובר לאורכו של הקפל הטבעי בעפעפיים אלה, וכוללת הסרה של עודפי עור וכן חיזוק של השרירים הרלוונטיים. במידת הצורך גם מוסרים עודפי שומן.

הרמת עפעפיים תחתונים

הבעיות העיקריות סביב העפעפיים התחתונים הם עודפי עור והצטברות שומן מתחת לעפעפיים אלה ("שקיות מתחת לעיניים"). בהתאם, אם יוחלט לשלב במתיחת הפנים גם טיפול בעפעפיים התחתונים הוא יכלול הסרת רקמות עור מיותרות ושאיבת שומן. גם להליך זה תועלת שאינה "רק" אסתטית אלא גם תפקודית, שכן עפעפיים תחתונים נפוחים מגבילים את שדה הראייה ועלולים לגרום לדלקות חוזרות ונשנות.

אפשרויות ההליך הכירורגי:

חשוב לדעת כי יש מגוון אפשרויות למתיחת פנים מלאה או חלקית.
ההליך הכירורגי נבחר בשילוב בחירתך האישית והמלצת ד"ר אורי שבשין בהתאם לנתונים הפיזיים והרפואיים כדי שתוכלי להיות בריאה וצעירה וכמובן תוכלי לחזור במהרה לשגרה.
בניתוח מתיחת פנים מטפלים בכל איזור הפנים והצוואר, מותחים את עור הפנים, רקמות השרירים והצוואר.
לקראת התהליך מתבצע חתך בקו השיער באזור הרקות, לכיוון מטה עד לאזור אפרכסת האוזן בתוך קו השיער. אורך החתך מותנה בסוג ההליך הנבחר, אך בכל מקרה איזור התפרים ממוקדם בתוך קו השיער כך שלא נותרות צלקות נראות לעין.
המנתח מפריד את רקמת העור העליונה ומבצע מתיחה של רקמות השרירים מסיר את העור העודף,ומותח את שכבות עור הפנים כלפי מעלה (מכיוון הצוואר)
בהתאם למצבה של כל מטופלת, ניתן לשלב הליכים כירורגים נוספים להשלמת המראה הצעיר, למשל:

           • צוואר רפוי- בשיטה ייחודית מבצע ד"ר שבשין, מתיחה של השכבה העמוקה בשרירי הצוואר ומסיר את העור העודף – התוצאה סנטר מתוח ומשתלב במראה החדש
           • עודף שומן בסנטר – ד"ר אורי שבשין מבצע בשיטה ייחודית, שאיבת שומן עודף (ייתכן בהליך לא פולשני) ויבצע מתיחה של הסנטר
           • שקעים באזורי הלחיים או המצח או סנטר, מתבצע הליך של הזרקת שומן לאזור הפנים על פי שיטה חדשנית, כאשר אות השומו ממוקמים מתחת לרקמת העור.
           • במקרה של חריצים עמוקים כתוצאה הקמטים עמוקים, יתבצע הליך מילוי קמטים

בסיום הניתוח, ימתח העור על פנייך יוחדרו נקזים ויתפרו החתכים. חשוב לדעת כי את הנקזים מסירים בעת שחרור המטופלת מהמרכז הרפואי ביום המחרת

פרט למתיחת פנים מלאה ישנם אפשרויות נוספות כמו:

• מתיחת פנים חלקית (MINI FACELIFT) המטפלת באזור עצמות הלחיים, קו הלסת והצוואר
• מתיחת פנים תחתונה
• מתיחת פנים אמצעית
• שימוש ב THREDS חוטים לשימוש של מתיחת עור הפנים
• פיסול עור הפנים בעזרת מכשןר רפואי חדש ובשילוב על הזרקת חומרי מילוי ועוד
• יש להזכיר כאן את השילוב של ניתוחי עפעפיים בהתאם לצרך

חשוב לזכור כי ניתוח מתיחת פנים, הוא ניתוח מורכב המחייב מנתח פלסטי מומחה עם ניסיון עתיר שנים.

ד"ר אורי שבשין ביצע אלפי ניתוחי מתיחת פנים בהצלחה מרובה, ומתמחה בשחזורי פנים ומטפל במקרים קשים מאד של פגיעה בפנים.
כשרפואה ויופי משתלבים, גם את יכולה ליהנות ממראה צעיר הנשמר לאורך זמן

לאחר הניתוח:

אשפוז 12 שעות במרכז הרפואי
הסרת הנקזים כ-12 שעות לאחר הניתוח
מנוחה בבית כשבוע לאחר הניתוח
תתכן הרגשת מתיחה בימים הראשונים, הרגשה זו תפחת לאחר כשבוע
תתכן תחושת אי נוחות בה מומלץ להשתמש במשככי כאבים
בכל מקרה אין לבצע מאמץ גופני עד כשבוע לאחר הניתוח.

 

 

שאלות ותשובות

באיזה גיל כדאי לבצע מתיחת פנים?

באופן טבעי אין נקודת זמן קבועה שבה מתיחת הפנים מובילה לשינוי משמעותי כך שהיא כדאית. בנוסף ישנם הבדלים בין הסוגים השונים של ההליכים, ובפרט בין מיני מתיחת פנים  לבין מתיחה מלאה , וכן בין מתיחת פנים חלקית למתיחה מלאה.

באופן כללי ההמלצה היא להקדים תרופה למכה – כלומר לא להמתין שהמראה של הפנים ייראה מבוגר מאוד ואפילו מותש ומובס, אלא לעבור את ההליך האופטימלי עבורכם מיד כשמתחיל להיווצר פער בין התחושות הפנימיות לבין המראה החיצוני, או אם תרצו פער בין מי שאתם מרגישים שאתם לבין מי שנשקף מולכם מהמראה. בהתאם מתיחת פנים בחוטים מבוצעת בדרך כלל כבר בעשור החמישי (גילאי 40-50) ובשלב זה או מעט מאוחר יותר מתאימה גם מתיחת הפנים החלקית. מתיחת פנים מלאה מתבצעת לרוב בגילאים מבוגרים יותר.

מהן תופעות הלוואי העיקריות אחרי הניתוח?

מיד לאחר סיום הניתוח והתאוששות ניתן להבחין בנפיחות מסוימת באזורים שונים של הפנים – שתישאר למשך בין  שבוע לשבועיים ותתפוגג בהדרגה. תופעת לוואי רווחת נוספת היא דימום תת עורי שבא לידי ביטוי בכתמים (תחילה כחולים ולאחר מכן צהובים). גם תופעה זו מתפוגגת מעצמה בהדרגה תוך עד שבועיים. תופעות נוספות הן ירידה בתחושה או אובדן תחושה בפנים (תופעת לוואי שעשויה להימשך גם מספר שבועות ואפילו כמה חודשים) ועיוות בזוויות הפה (תופעת לוואי שנעלמת תוך זמן קצר מאוד – עד מספר ימים).

מהם הסיבוכים האפשריים?

בנוסף לתופעות הלוואי הנ"ל עלולים להיווצר גם סיבוכים חמורים יותר. חשוב להדגיש כי שכיחותם נמוכה מאוד, כלומר מדובר בסיבוכים נדירים. ביניהם: דימום משמעותי, זיהום בפנים (שיטופל לרוב על בסיס אנטיביוטיקה), פגיעה עצבית (ובפרט באפרכסת האוזן), נמק (ובפרט בחלק שמאחורי האוזן) ונשירת שיער (גם כן בעיקר מאחורי האוזן).

אילו צלקות נשארות אחרי מתיחת הפנים?

מיקום ואורך הצלקות מושפעים כמובן משיטת הניתוח שנבחרה והיקף המתיחה. באופן כללי מקפיד ד"ר שבשין על חתכים מינימליים ובעיקר נסתרים מהעין ככל האפשר. בדרך כלל הצלקות מוסוות מאחורי האוזניים וקו השיער, ומתבהרות עם הזמן כך שהנוכחות שלהן פחות ופחות בולטת עד שבמבט רגיל כלל אי אפשר להבחין בהן.
למידע נוסף על ניתוח הצמדת אוזניים >

תוך כמה זמן אפשר לראות תוצאות?

התשובה לשאלה זו משתנה בין המטופלים השונים בהתאם למאפייני הניתוח, מבנה הפנים ותהליך ההחלמה. באופן עקרוני נדרשים מספר חודשים עד שניתן לראות את מלוא השינוי וליהנות מחזות מחמיאה הרבה יותר ומדימוי עצמי משודרג במידה ניכרת.

כמה זמן מחזיקות מעמד תוצאות מתיחת פנים בניתוח?

תוצאות ניתוח מתיחת פנים מחזיקות מעמד לפחות 8-10 שנים ולעתים אפילו 15 שנים. על-מנת לשמר את הישגי ההליך הכירורגי לפרק זמן ארוך במיוחד חשוב להקפיד על אורח חיים בריא שכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית, הימנעות מחשיפה יתרה לשמש ומינימום לחץ. עוד חשוב לזכור שגם לאחר 10-15 שנים הפנים ייראו טוב יותר בהשוואה למצב שבו לא מתבצעת מתיחה.

אהבת? שתפי :)

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

עוד בנושא