תוכן העניינים

תוכן העניינים

גניקומסטיה – הקטנת חזה לגברים

 גינקומסטיה יכולה להופיע בכל גיל, יתכן בשל שינויים הורמונאליים או עודף משקל- כל מקרה לגופו.
אבל מהיום אתה יכול להסיר את החולצה ליד חברים ולהרגיש נוח. הגיע הזמן לחזה גברי בדיוק כמו שרצית.

למי מתאים ניתוח גניקומסטיה?

ניתוח גניקומסטיה מתאים לכל מי שהמראה הנוכחי של החזה שלו גורם לו לעוגמת נפש, תחושת אי נוחות , קושי ליצור אינטראקציות אינטימיות, הימנעות מסיטואציות חברתיות שנהוג לחשוף בהן את פלג הגוף העליון, יציבה לא נכונה (כפופה, על-מנת להסתיר את החזה) ובאופן כללי איכות חיים לא מרבית.

תנאי הכרחי לביצוע הקטנת חזה לגבר הוא משקל תקין, ולא רק תקין אלא גם יציב – כלומר ללא שינוי משמעותי במשך מספר חודשים לפחות. בהקשר זה חשוב לדעת שלעתים החזה ה”נשי” הוא לא תוצר של רקמות שד מוגדלות וגם לא בליטה מוגברת של הפטמה והעטרה, אלא פשוט עודף שומן. כאמור גם בבעיה זו ניתן לטפל, אבל כדי לדעת כיצד לתכנן את ההליך הכירורגי האופטימלי נדרש משקל יציב.

מאיזה גיל ניתן לבצע הקטנת חזה לגבר?

גניקומסטיה היא תופעה שכיחה למדי במהלך גיל ההתבגרות. על-פי הערכות שונות, אצל כרבע מהבנים בשלב התפתחותי זה ניתן להבחין ברקמות שד שנוצרות מתחת לפטמות ומייצרות מראה דמוי שד נשי. ברוב המקרים עד לסיומו של גיל ההתבגרות התופעה נעלמת מעצמה, אבל בגלל הרגישות הגבוהה בגיל הנעורים, והעובדה שהדימוי העצמי עדיין לא התייצב ועלול להתערער בקלות, הפגיעה באיכות החיים עלולה להיות משמעותית.

לקראת הגיוס לצבא מתעצמת הרגישות לגניקומסטיה, בגלל החשש שבמהלך השירות לא תהיה ברירה אלא להיחשף (במקלחות המשותפות) ובגלל הפגיעה ב”גבריות”. 

למרות זאת ניתוח הקטנת חזה בגיל צעיר מחייב תשומת לב ספציפית ובעיקר יושרה מלאה. מצד אחד ניתן לבצע את ההליך הכירורגי כבר מגיל 16, ובכך למנוע סבל וקושי ניכר מהנער, אבל מצד שני מאחר שבחלק גדול מהמקרים הבעיה תיפתר מעצמה, גם ללא התערבות כירורגית, חשוב לוודא שאכן נדרש ניתוח – בין השאר על סמך בדיקה אנדוקרינולוגית מקיפה, וכן על בסיס ניסיון נרחב של המנתח הפלסטי.

היערכות לניתוח

ההיערכות לניתוח הקטנת חזה לגבר כוללת 3 מרכיבים עיקריים: 

א. מפגש הייעוץ עם ד”ר שבשין שבו נבחן המצב הקיים ומתוכנן ההליך הכירורגי (אם יש בו צורך, כמובן).

ב. בדיקות רפואיות – על-מנת לבדוק התאמה להליך הכירורגי יתבצעו בדיקות דם, בדיקות הורמונליות ובדיקות אנדוקרינולוגיות.

ג. הכנות לקראת הניתוח עצמו – לפני ניתוחים פלסטים חשוב להפסיק להשתמש בתרופות ובתוספי תזונה שיש להם אפקט מדלל דם (אספירין, גינקו בילובה, אומגה 3 ועוד). הפסקת השימוש היא החל משבועיים לפני הניתוח. כמו כן לפני הקטנת חזה לגבר חשוב להפסיק לעשן, החל משבועיים-שלושה לפני הניתוח. גם אחרי הגניקומסטיה כדאי מאוד להימנע מההרגל המזיק, וזאת בגלל שהחומרים הבעייתיים שבסיגריות מקשים מאוד על הגוף להתאושש ולחזור לעצמו, ועלולים גם לגרום להצטלקות לא אסתטית. 

בנוסף יתבצע מפגש עם הרופא המרדים (פירוט בהמשך). הצום הנדרש לפני הניתוח הוא של 6 שעות, כולל איסור שתיית מים. יש לנקות היטב את אזור החזה.

כדאי לוודא שיהיו בבית משככי כאבים, ועוד יותר חשוב להצטייד מראש בחגורה אלסטית, שמשמרת את תוצאות הניתוח בחודש הראשון. במפגש הייעוץ תקבלו המלצות ספציפיות לגבי רכישת החגורה.

הפן הרגשי של ניתוחים פלסטים לגברים

לניתוח שמעצב מחדש את המראה של החזה ומקנה לו חזות גברית מחמיאה יש גם פן רגשי משמעותי. באופן עקרוני כל ניתוח פלסטי הוא גם תהליך נפשי ולא “רק” פיזי, וחשוב להקדיש תשומת לב גם למרכיב הזה, ובפרט כך הדבר במקרה של ניתוחים פלסטים לגברים.

הסיבה לכך היא שלנשים, ברוב המקרים, קל יותר לדבר על הניתוח – לפניו ואחריו – עם חברות טובות, בני ובנות משפחה וכו’. בדרך זו הן מקבלות תמיכה חשובה ויכולות להציף חששות, תקוות, מחשבות ורגשות באופן כללי. גברים רבים נתרעים מלחשוף את ההתלבטויות שלהם ואת הפחדים, גם אם הם טבעיים לקראת פרוצדורה רפואית, ובפרט בגלל הקושי הרגשי שקיים ממילא עם החזה ה”נשי”.

בנוסף ישנו הפער שעלול להתקיים בין ציפיות לתוצאות. באופן כללי בתחום הרפואה הפלסטית זוהי תופעה מוכרת, כשהניתוח עצמו מצליח ומחולל שינויי משמעותי בחיי המטופל או המטופל, אבל הם לא שבעי רצון, וזאת עקב ציפיות לא ריאליות.

בהתאם ד”ר שבשין מקפיד לייחס משקל משמעותי גם לפן הרגשי של כל הקטנת חזה, בין אם היא מתבצעת בגיל צעיר ובין אם בגיל מבוגר יותר, ומוודא שגם בהיבט החשוב הזה המנותח מוכן לצאת לדרך ולעבור את התהליך.

כמה זמן נמשכת הקטנת חזה לגברים ואיזו הרדמה נדרשת?

במרבית המקרים ניתוחי הקטנת חזה לגברים אורכים בין שעה לשעתיים. במקרים היותר מורכבים הניתוח יימשך מעט יותר. העיצוב מחדש של אזור החזה מתבצע תחת הרדמה כללית, ולכן חלק מהמטופלים  נפגשים  עם הרופא המרדים עוד לפני יום הניתוח.

במפגש זה איש המקצוע המנוסה סוקר את המצב הרפואי של הגבר, ובפרט בודק אם ישנן רגישויות לתרופות, אלרגיות לחומרים כאלה ואחרים, ומחלות רקע כרוניות (אסתמה, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד). כל המידע הנ”ל חיוני כדי לתכנן את ההרדמה המיטבית.

במהלך המפגש יכולים המטופלים כמובן גם לשאול את הרופא המרדים כל שאלה שירצו. בלא מעט מקרים ההרדמה מעוררת חששות – וטבעי שכך יהיה, שכן מדובר למעשה באובדן הכרה מבוקר – ולשאלות ולשיחה יש אימפקט מרגיע.

איזו צלקת נשארת אחרי ניתוח גניקומסטיה?

ברוב המקרים ניתוחי הקטנת חזה לגברים מתבצעים דרך חתך צנוע יחסית בגבול שבין העור לבין העטרה של הפטמה, בחלק התחתון שלה. בהתאם הצלקות עדינות מאוד ולמעשה כמעט לא מורגשות מה גם שהן מיטשטשות עם הזמן.

בחלק קטן מהמקרים בנוסף לאותו חתך שדרכו נשאב השומן המיותר ומוצאות רקמות שד עודפות יבוצע עוד חתך לטובת הסרת רקמות עור עודפות. גם החתך השני יהיה באזור העטרה, אולם הוא עלול להיות גדול יותר ולכן חשוב גם לתכנן באופן מוקפד במיוחד את ההליך (ובפרט לוודא שאכן הפעולה הכרחית) וגם לבצע אותו במיומנות מרבית. זו אחת הסיבות שבגללן חשוב מאוד להגיע למנתח פלסטי בעל ניסיון רב, גם באופן כללי וגם ספציפית בניתוחי גניקומסטיה.

סיבוכים אפשריים

ניתוחים פלסטים, כמו כל הליך רפואי, עלולים לגרום לסיבוכים מסוימים. הסיבוכים לא נפוצים ורובם נדירים מאוד, אבל מנתח פלסטי בעל יושרה מלאה מפרט אותם באוזני המטופלים, כדי שיוכלו לקחת אותם בחשבון כשהם מתלבטים אם להקטין את החזה.

הסיבוכים האפשריים הם זיהום (שאותו מאיינים בעזרת אנטיביוטיקה), דימום (לעתים תידרש התערבות כירורגית בחדר הניתוח כדי לעצור אותו), נפיחות או בצקת באזור החזה, פתיחה של אחד התפרים,ירידה בתחושה של הפטמות ונמק (חלקי או מלא) בפטמה.

סיבוכים הקשורים להרדמה הם הקאות, בחילות, כאבים בגרון, קושי בבליעה, נזק לקנה הנשימה ובמקרים נדירים במיוחד תגובה אלרגית חמורה ועלייה מהירה של חום הגוף. הסיכון כאמור מזערי אבל בכל מקרה המטופלים נמצאים בהשגחה לאחר ההתעוררות מהניתוח כדי לוודא שהם חוזרים לעצמם ללא בעיות ויכולים להתחיל את תהליך ההחלמה.

בהיבט האסתטי התוצאות הלא רצויות עלולות להיות פטמה או עטרה שקועה, צלקת בולטת וא-סימטריה של החזה. גם תופעות אלה נדירות.

מתי רואים תוצאות ואיך לשמור עליהן?

לאחר מספר ימים שבהם תיתכן נפיחות מסוימת, כבר אפשר להתחיל לראות את תוצאות הניתוח ולזהות את השינוי הניכר במבנה החזה. כעבור כשבוע כבר ניתן לחזור לשגרה, פרט לצורך להמשיך להשתמש בחגורה האלסטית (במשך מספר שבועות) ולחשיבות ההימנעות מפעילות גופנית (גם כן במשך כחודש).

התוצאות מושלמות תוך כ-3 חודשים – ומאפשרות לגברים שבחרו לעבור את ההליך הכירורגי ליהנות מחזה בעל מראה כפי שתמיד חלמו עליו. אמנם גניקומסטיה נגרמת בעיקר עקב בעיה הורמונלית (ובמקרים אחרים כתופעת לוואי של מחלה מסוימת), אבל בכל מקרה כדאי להקפיד על אורח חיים בריא, ובפרט תזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימה, שכן עודף משקל ושומן מיותר עלולים לפגום בתוצאות ההליך הכירורגי. 

באופן כללי הקטנת חזה לגבר הוא אחד מאותם ניתוחים פלסטים שהתוצאות שלהם מחזיקות מעמד במשך שנים רבות מאוד, ולמעשה אם שומרים של משקל מומלץ, ניתן ליהנות ממראה מרשים ומדימוי עצמי משופר לכל המשך החיים.

הקפאת שומן

טיפול בודי טייט

מתיחת בטן

אהבת? שתפי :)

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

עוד בנושא