בוטוקס – או בשמו המדעי טוקסין הבוטולינום – הוא חומר רב עוצמה שמהווה בסיס למגוון רחב של טיפולים ובפרט לטשטוש קמטים בפנים. בעמוד זה תמצאו מידע מפורט אודות הבוטוקס, יתרונותיו וחסרונות הטיפול בעזרתו, תשובות לשאלות נפוצות כגון כמה זמן מחזיקות מעמד תוצאות הזרקת בוטוקס או מהם הסוגים השונים הקיימים כיום, והמלצות לשימוש מיטבי באופציה הפופולרית בדרך לפנים חלקות וקורנות יותר ולשיפור איכות החיים בדרכים נוספות.

מה זה בוטוקס?

השם ה"נכון" של הבוטוקס הוא כאמור טוקסין הבוטולינום, וזאת לנוכח העובדה שהוא מופק מחיידק בשם קלוסטרידיום בוטולינום (Clostridium Botulinum, ובעברית חיידק הנקנקת האנארובי). החומר שמזוקק מאותו חיידק הוא למעשה רעלן, ולא סתם רעלן אלא הקטלני ביותר הקיים מבחינת בני האדם ובריכוז מסוים הוא אף עלול להרוג (כמובן שבמסגרת טיפולים באמצעות בוטוקס המינון שבו נעשה שימוש נמוך בהרבה ביחס לרף שממנו והלאה עלול להיווצר סיכון).

מהי פעולתו של טוקסין הבוטולינום?

טיפולי בוטוקוס אצל ד"ר שבשין
החומר שמופק מחיידק הקלוסטרידיום בוטולינום מבצע פעולה רבת משמעות: הוא חוסם את שחרורו של מוליך עצבי בשם אצטילכולין. לאצטילכולין תפקיד חיוני בגוף האדם – הוא מעביר מסרים מתאי עצב מוטוריים לתאי שריר, ובכך לוקח חלק בהפעלת שרירים. כדאי לדעת שלא רק טוקסין הבוטולינום משפיע על שחרור האצטילכולין ובכך מנטרל פעילות שרירים ספציפיים או מפחית אותה, אלא גם שלל חומרים אחרים ובהם למשל ניקוטין (שמבצע פעולה הפוכה, מגביר את קצב ייצור האצטילכולין).

הזרקת כמות מדודה של בוטוקס לאזור ספציפי בפנים מובילה לחסימת שחרור האצטילכולין באותן סינפסות שמחברות תאי עצב עם תאי שריר באזור, השרירים לא מקבלים את המסרים ועל כן פעילותם מופחתת והם מתכווצים, וכתוצאה מכך מיטשטשים הקמטים (פירוט בהמשך).

סוגי הבוטוקס הקיימים כיום

השם המקובל לטוקסין הבוטולינום, אותו חומר רב עוצמה שמסוגל לנטרל פעילות לא רצויה של שרירים (לשלל מטרות ולא רק לצורך החלקת קמטים), הוא בוטוקס – שזהו למעשה השם המסחרי של מוצר אשר מיוצר על-ידי חברה תרופות אירית בשם אלרגן (Allergan), שהבוטוקס הוא באופן טבעי מוצר הדגל שלה. בנוסף ישנו מוצר שנקרא דיספורט, והוא מיוצר על-ידי חברת AMI. לשני החומרים מכנה משותף נרחב – שניהם מיוצרים באופן דומה ושניהם פועלים באותה דרך (חסימת שחרור אצטילכולין) – אם כי ישנם גם הבדלים מסוימים בין סוגי בוטוקס אלה.

כך למשל הבוטוקס מתחיל להשפיע לאחר 3 או 4 ימים, בעוד האימפקט של הדיספורט בא לידי ביטוי בדרך כלל כבר לאחר יומיים. הבדל נוסף הוא שהבוטוקס נחשב לחומר יותר מרוכז בהשוואה לדיספורט וכמובן שרופא אחראי ייקח זאת בחשבון בעת ההזרקה. הבדל מהותי יותר הוא שישנם אנשים שמגיבים היטב לאחד החומרים ולא לשני, למרות הדמיון ביניהם, ובמקרים אלה מן הסתם ישנה הבחנה משמעותית בין הבוטוקס לבין הדיספורט. בכל מקרה ההמלצה היא להגיע לרופא בעל ניסיון רחב היקף בהזרקות מסוג זה.

אילו קמטים ניתן להעלים עם בוטוקס או דיספורט?

הזרקת בוטוקס (או דיספורט, אם כי הביטוי המקובל הוא הזרקת בוטוקס ועל כן כדאי לדבוק בגרסה זו) מאפשרת לטשטש במידה ניכרת קמטי הבעה. קמטי הבעה הם אותם קמטים בפנים שהם תוצר של הבעות הפנים שלנו, כלומר של פעילות שרירים (זעירים למדי) שתפקידם הוא לאפשר לנו להביע את עצמנו. חשוב להדגיש כי באזורים מסוימים בפנים ישנם קמטים שמוגדרים כסטטיים, ואותם לא ניתן להעלים באמצעות בוטוקס (הטיפול המתאים עבורם מבוסס לרוב על חומרי מילוי דוגמת חומצה היאלרונית).

קמטי ההבעה, שנקראים גם קמטים דינמיים, מרוכזים בשליש העליון של הפנים: בצידי העיניים, בין הגבות ובמצח. מאחר שקמטים אלה הם תוצאה של פעילות שרירית, הרי שהזרקת בוטוקס לנקודות שנבחרות בקפידה (כך שהחומר יגיע באופן אפקטיבי לסינפסות המתאימות שמחוברות אל השרירים הרלוונטיים) חוסמת את שחרור האצטילכולין בדיוק במקומות הנכונים, מובילה להתכווצות אותם שרירים שאחראים לקמטי ההבעה ובעצם מובילה לטשטושם, לפנים חלקות יותר ולשינוי של ממש במראה הפנים באופן כללי.

הקמטים שאותם לא ניתן להעלים עם בוטוקס נמצאים בחלק התחתון של הפנים ובפרט בין השפתיים לאף (קמטים שנקראים גם קמטים נזולביאליים) ובין צידי הפה לסנטר (קמטים המוכרים בשם "קמטי מריונטה").

יתרונות הזרקת בוטוקס

היתרון העיקרי של טיפולי בוטוקס הוא האפקטיביות הרבה שלהם: זהו חומר רב עוצמה שמצליח לנטרל במדויק את השרירים ה"סוררים" ובכך למלא את המשימה החשובה שהוטלה עליו, העלמת קמטים בפנים. השינוי שמושג משמעותי מאוד ולמעשה מדובר בהצערת פנים של ממש לנוכח הבולטות של קמטי ההבעה ושל החלק העליון של הפנים באופן כללי (שהרי העיניים שלנו תמיד מושכות אליהן תשומת לב, ואם כל האזור מסביבן מקומט, הדבר משליך על כל מראה הפנים).

יתרון שני של הזרקות בוטוקס הוא קלות הטיפול. ההזרקה נמשכת כרבע שעה ומתבצעת תחת אלחוש מקומי בלבד, כך שאין צורך לבזבז זמן יקר על הכנה לטיפול או על התאוששות לאחריו – פשוט מגיעים למרפאה, עוברים את ההזרקה (כמובן במינונים מדויקים ולנקודות שנבחרות באופן מוקפד על-ידי כירורג פלסטי מיומן ומנוסה בעבודה עם בוטוקס) וחוזרים לשגרה מלאה ונטולת תופעות לוואי משמעותיות (על תופעות הלוואי האפשריות בהמשך העמוד). המגבלה היחידה היא הימנעות מביצוע פעילות גופנית במשך 48-72 שעות.

יתרון שלישי בלתי מבוטל של הזרקת בוטוקס או דיספורט הוא שהטיפול לא כרוך בכאב – אין צורך לסבול כדי להיראות צעירים יותר. היתרונות המשמעותיים הפכו את הטיפול בבוטוקס לאחד הפופולריים ביותר במסגרת הרפואה האסתטית – בארה"ב למשל בוצעו ב-2017 לא פחות מ-7.2 מיליון הזרקות בוטוקס, וגם בארץ ישנן נשים רבות וגם לא מעט גברים שזכו למראה צעיר יותר בזכות חומר זה.

טיפול בוטוקסניתוח בוטוקס נשים

חסרונות הטיפול בבוטוקס

בעבר היה נהוג לייחס להזרקת בוטוקס חיסרון משמעותי והוא הסיכון בהיווצרות מראה קפוא ומאולץ. מאחר שפעולת הטוקסין בוטולינום היא כאמור נטרול פעילות של שרירים שתחום אחריותם הוא ייצור הבעות פנים, קל להבין מדוע היו מקרים שבהם האדם נראה אמנם צעיר יותר אבל החזות שלו לא הייתה טבעית ועל כן גם לא המחמיאה ביותר האפשרית. אבל כיום המצב שונה לחלוטין: המיומנות של הרופאים בביצוע טיפולי בוטוקס השתכללה פלאים, ואם תגיעו לכירורג פלסטי מנוסה מובטח לכם שינוי דרמטי לטובה ובה בעת פנים עם הבעה וחיוּת.

חיסרון שני של העלמת קמטים בבוטוקס היא שהשפעת החומר אמנם חזקה מאוד ומובילה לשינוי ניכר, אולם היא מתפוגגת לאחר 4-6 חודשים. הפתרון הוא פשוט לעבור מחדש הזרקת בוטוקס בתדירות של פעמיים-שלוש בשנה, שכן ממילא מדובר בטיפול קל למדי. בנוסף ישנם מצבים שבהם לאחר מספר הזרקות בוטוקס השרירים נשארים מכווצים יחסית גם אם חלפה חצי שנה, כך שעם הזמן ניתן לרווח את תדירות הטיפולים ועדיין ליהנות מפנים חלקות.

תופעות לוואי אפשריות לאחר זריקת בוטוקס

כאמור טיפולי בוטוקס מאפשרים חזרה מהירה לשגרה מלאה. תיתכן אדמומיות נקודתית במקומות אליהם הוזרק החומר (לא בולטת בהרבה מעקיצה של יתוש) וגם נפיחות מסוימת, אולם אלה חולפות מעצמן תוך מספר שעות. בחלק מהמקרים ייתכנו שטפי דם קטנים במשך עד שבועיים, אולם מייק אפ פשוט יטשטש אותם ואת העובדה שבוצעה הזרקת בוטוקס. כמו כן ניתן להיעזר בקומפרסים כדי להרגיע את האזור במהירות.

סיבוכים אפשריים בעקבות הזרקת בוטוקס

סיבוכים מעט מורכבים יותר שעלולים להיווצר בעקבות קבלת זריקת בוטוקס הם חוסר סימטריה, פזילה מסוימת ונפילת עפעף ותגובה אלרגית (לא לבוטוקס עצמו אלא לחומרי הטשטוש). התגובה האלרגית תיעלם תוך מספר ימים וניתן גם לזרז את ההחלמה באמצעות סטרואידים. הסיבוכים האחרים יתפוגגו בהדרגה תוך שבוע (הפזילה) עד מספר שבועות (נפילת העפעף וחוסר הסימטריה) ככל שהשפעת הבוטוקס מתפוגגת.

במקרים נדירים ייתכנו כאבי ראש או חולשה באזור אליו הוזרק החומר.

האם בוטוקס מתאים לכולם?

זריקת בוטוקס תשפיע באופן חיובי על כמעט כל אדם.

במקרים מסוימים המטופלים לא מושפעים מהזריקה (עפ"י ההערכות מדובר על 1-3% מכלל בני האדם), אבל בזכות העובדה שישנם שני סוגי בוטוקס ייתכן שבכל זאת ניתן יהיה לטשטש את קמטי ההבעה. בנוסף ישנן אוכלוסיות ספציפיות שעבורן טיפול בבוטוקס אינו מומלץ: נשים הרות, נשים שבכוונתן להרות תוך חצי שנה וחולים במחלות אוטו-אימוניות. גם למי שלוקה במחלת שרירים לא מומלץ לבצע הזרקת בוטוקס.

כמה עולה זריקת בוטוקס?

עבור כל מי שמתעניין או מתעניינת באופציה של הזרקות בוטוקס מחירים של טיפולים הם כמובן פקטור בבחירה. מחיר הטיפול כולל את עלות הזריקה עצמה ואת שכרו של הרופא שמבצע את ההזרקה, ומאחר שישנה חשיבות רבה מאוד לניסיון ולמיומנות של אותו כירורג פלסטי, לא כדאי לחסוך 100-200 ש"ח ולהסתכן בהבעה קפואה או טיפול לא מספיק אפקטיבי. עוד כדאי לזכור שממילא מדובר על טיפול שמבוצע לכל היותר פעמיים או שלוש בשנה, וכדי להגיע לתמונות מחמיאות של הזרקת בוטוקס לפני ואחרי רצוי להשקיע ולהגיע למומחה אמיתי בתחום.

שימושים נוספים בבוטוקס

כדאי לדעת שבנוסף לאפשרות של העלמת קמטים אפקטיבית מאוד בשליש העליון של הפנים, ניתן להשתמש בבוטוקס למטרות נוספות (אגב, במקור שימש חומר זה לתיקון פזילה או עין עצלה):

טיפול בשלפוחית רגיזה: היכולת של טוקסין הבוטולינום לחסום את שחרור האצטילכולין ובכך למנוע פעילות לא רצויה של שרירים ספציפיים משמשת גם לטיפולים בשלפוחית רגיזה – בעיה נפוצה יחסית שפוגמת במידה ניכרת באיכות החיים. הזרקת הבוטוקס היא לדופן של שלפוחית השתן, וכתוצאה מכך מעוכבת התכווצותו של שריר השלפוחית, הנפח שלה גדל והתופעה של התכווצויות לא רצוניות של השלפוחית פוחתת. חסימת שחרור האצטילכולין מעכבת גם העברת גירויים משלפוחית השתן אל מערכת העצבים, וכתוצאה מכך קטנה משמעותית תחושת הלחץ והדחיפות למתן שתן.

טיפול בהזעת יתר: בוטוקס משמש לעתים גם לטיפול בהזעת יתר בבתי השחי ובכפות הידיים. הדרך שבה פועל הבוטוקס היא נטרול העברת מסרים עצביים, במקרה זה אל בלוטות הזיעה, ועל כן הן פועלות בעוצמה מופחתת בהרבה ונמנעת התופעה המביכה של הזעה מרובה – תופעה שפוגמת מאוד באיכות החיים עקב הרטיבות המתמדת שמובילה במקרים רבים להימנעות מאינטראקציות חברתיות.


טיפולים נוירולוגיים: חולים לאחר שבץ מוחי אשר סובלים מספסטיות יכולים להיעזר בטוקסין הבוטולינום כדי למנוע את ההתכווצויות הלא רצוניות של הגפיים. באופן דומה הזרקת בוטוקס עשויה למנוע עוויתות בעפעפיים, מתח צווארי ותופעה שנקראת עווית מחצית הפנים.

מיגרנות: הזרקות בוטוקס אל הקרקפת והצוואר (בכ-30 נקודות שונות) עשויה להפחית את תדירות כאבי הראש הקשים ואת עוצמתם. האימפקט של טיפול במיגרנה באמצעות בוטוקס נמשך פרק זמן דומה לזה של העלמת קמטים בבוטוקס, כ-4-6 חודשים, ולאחר מכן ניתן לעבור הזרקה נוספת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *