ניתוחי מוז MOHS

למעלה מ-

3000
לקוחות מרוצים

מחוייבים לשביעות רצונך

ליווי צמוד לאורך כל התהליך

מעל 30 שנות ניסיון עם אלפי לקוחות

התאמת טיפול אישית עבורך

מה הלקוחות שלנו חושבים

היתרונות בשיטת מוס

שיטת MOHS משלבת בין הצורך להסיר כליל רקמות נגועות לבין הצורך לשמור על רקמות העור הבריא תוך הבחנה ברורה בין עור בריא וחולה. דיוקה ועדינותה של שיטת MOHS מאפשרת לצד הרחקה מוחלטת של הרקמות החולות, תוצאה אסתטית טובה ביותר.

שיעורי הצלחה גבוהים

לניתוח Mohs יש את אחד משיעורי הריפוי הגבוהים ביותר לטיפול בסוגים מסוימים של סרטן עור, במיוחד קרצינומה של תאי בסיס (BCC) וקרצינומה של תאי קשקש (SCC). ההליך נועד להסיר תאים סרטניים שכבה אחר שכבה עד שלא יישארו תאים סרטניים, ולמזער את הסיכוי להישנות הסרטן.
שימור רקמות

ניתוח מוהס ידוע בגישת השימור שלו. בהליך זה מוסרת באופן סלקטיבי רקמה סרטנית תוך שמירה על רקמה בריאה ככל האפשר. זה חשוב במיוחד עבור אזורים שבהם שימור רקמות הוא קריטי, כגון הפנים.
הליך מדוייק וקפדני

ניתוח מוהס הוא טכניקה מדויקת המאפשרת בדיקה בזמן אמת של דגימות רקמה. מה שמבטיח הסרה מדויקת של תאים סרטניים תוך מזעור הסרת רקמה בריאה. המנתח יכול להמשיך להסיר שכבות עד שלא יתגלו תאים סרטניים.
תוצאות קוסמטיות

בשל גישת שימור הרקמות, ניתוח מוהס מביא לרוב לתוצאות קוסמטיות טובות יותר בהשוואה לשיטות ניתוחיות אחרות. הדבר משמעותי במיוחד כאשר מטפלים בסרטן העור בפנים או באזורים רגישים אחרים מבחינה קוסמטית, כאשר השמירה על המראה הטבעי היא חיונית.
צלקות ממוזערות

ניתוח Mohs נועד למזער צלקות על ידי מיקוד סלקטיבי לרקמות סרטניות. על ידי שימור רקמה בריאה והסרה אסטרטגית של שכבות סרטניות, נועד ההליך להשאיר את הצלקת הקטנה ביותר האפשרית. זה יכול להיות מועיל במיוחד עבור אזורים שבהם צלקות עשויות להיות בולטות יותר.

מידע כללי

זמן ההליך

1 – 4 שעות

צלקת

תלוי מיקום

זמן החלמה

חודש

אשפוז

אין צורך

ההליך

1. איבחון

לפני הניתוח, ד"ר שבשין יבצע הערכה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל ובדיקה גופנית. סוג, גודל ומיקומו של סרטן העור נבדקים בקפידה.
2. הרדמה מקומית

המטופל מקבל הרדמה מקומית כדי להקהות את האזור שבו מבוצע ההליך. זה מבטיח שהמטופל מרגיש בנוח במהלך ההליך.
3. הסרת הרקמות

ד"ר שבשין יסיר את החלק הגלוי של סרטן העור יחד עם שכבה דקה של עור במראה רגיל שמסביב.
4. עיבוד ובדיקת רקמות

הרקמה שהוסרה נבקדת במעבדה. ד"ר שבשין יבחון את הרקמה במיקרוסקופ כדי לבדוק נוכחות של תאים סרטניים. שלב זה מאפשר בדיקה בזמן אמת של האיזור.
5. העמקת הטיפול

אם נמצאו תאים סרטניים בקצוות (שוליים) של הרקמה שהוסרה, ד"ר שבשין חוזר למיקום הספציפי שבו הסרטן נשאר ומסיר שכבה נוספת של רקמה. תהליך זה חוזר על עצמו עד שלא נראים תאים סרטניים מתחת למיקרוסקופ.
6. סגירת הפצע

ברגע שאובחן שכל תאי הסרטן הוסרו, הפצע נסגר. הסגירה עשויה לכלול תפירה ישירה של הפצע או, במקרים מסוימים, שימוש בטכניקות שחזור כדי לייעל את התוצאה הקוסמטית.
7. תחזוק

המטופלים מקבלים הנחיות לטיפול לאחר הניתוח, כולל טיפול בפצעים והנחיות לפעילויות והגנה מפני השמש. יקבעו פגישות למעקב אחר תהליך הריפוי.
8. דו"ח

דוח פתולוגי סופי, המפרט את היקף הסרטן ומאשר הסרה מלאה. דוח זה מהווה חלק מהותי מהתיעוד הרפואי של המטופל.

לאחר ההליך

היתרון המרכזי של ניתוח מוהס הוא יכולתו למקד ולהסיר במדויק תאים סרטניים תוך שימור של כמה שיותר רקמות בריאות. התהליך כולו מסתיים לרוב ביום אחד, והמטופלים יכולים בדרך כלל ללכת הביתה לאחר ההליך. שיעורי הריפוי הגבוהים והתוצאות הקוסמטיות המעולות הופכים את ניתוח מוהס לטיפול מועדף עבור סוגי סרטן עור מסוימים.
שיטת MOHS (מוז) מאפשרת  הסרה של רקמות עור נגועות בסרטן עור המבדילה מבחינה מקרוסקופית בין גבולות הרקמה הבריאה הקרובה לגידול. בקרה וניטור מתמיד עד להסרה מוחלטת של העור הנגוע לאחר הכריתה, בהתאם לצורך, מתבצע שחזור למקום.
ניתוחי מוז MOHS - שאלות נפוצות
ניתוח מוז מאפשר הסרת רקמות עור נגועות בסרטן העור (מסוגי Bcc  ו-Scc). בהליך הכירורגי מסירים את רקמות העור הנגועות, בהתאמה מיקרוסקופית המבדילה בין הרקמה הבריאה הקרובה לגידול. שיטת MOHS מאפשרת בקרה וניטור מתמיד של הרקמות שהוסרו עד תום ההליך. הליך המוז עשוי להמשך מספר שעות עד הסרה מוחלטת של העור הנגוע. לאחר כריתה יבוצע שחזור של המקום לפי הצורך.
שיטת MOHS משלבת בין הצורך להסיר כליל רקמות נגועות לבין הצורך לשמור על רקמות העור הבריא תוך הבחנה ברורה בין עור בריא וחולה. דיוקה ועדינותה של שיטת MOHS מאפשרת לצד הרחקה מוחלטת של הרקמות החולות, תוצאה אסתטית טובה ביותר.
הניתוח שהמציא פרדריק מוז (Frederic E. Mohs) כירורג אמריקאי שחי לפני שמונים שנים מאפשר להסיר רקמות עור שיש בהן נגעים סרטניים תוך שימוש בבדיקה פתולוגית בזמן הניתוח על מנת להבטיח כריתה מלאה של הגידולעם  פגיעה מינימלית ברקמות בריאות ובהתאם התוצאות שלו אסתטיות מאוד. חשוב להדגיש שההליך היעיל מבוצע בעיקר עבור שני סוגים של נגעים סרטניים בעור: א. קרצינומה של תאי בסיס (BCC) ב. קרצינומה של תאי קשקש (SCC)

ניתוחי מוז מתבצעים תחת הרדמה מקומית, ובדרך כלל לא גורמים לכאב. גם במקרים שבהם ישנה רמה מסוימת של כאב, ניתן לאזן אותו עם תרופות משכחי כאבים כגון :אופטלגין וכו’.

באופן עקרוני כל הליך כירורגי מוביל להצטלקות מסוימת. מצד שני, אחד היתרונות המשמעותיים של ניתוח מוז הוא החיתוך המדויק והמינימלי, ובהתאם גם הצלקת תהיה קטנה ככל האפשר. רצוי לקחת בחשבון שבחודשים הראשונים תיתכן אדמומיות. ככל שחולף הזמן, כך מתבהרת הצלקת ומיטשטשת, אם כי התהליך מושפע במידה בלתי מבוטלת גם מהמאפיינים הספציפיים של כל מטופל ומטופלת, ובפרט מכושר הריפוי של הגוף. חשוב להימנע מחשיפתה של הצלקת לשמש במשך לפחות שנה.
ניתוחים בשיטת מוז מתאימים כאמור בעיקר לנגעים מסוג BCC ו-SCC ופחות למלנומה. קרצינומת תאי בסיס (BCC) נגרמת עקב חשיפה לא זהירה לשמש והשכיחות שלה, בעיקר אצל בהירי עור, גבוהה מאוד: אחד מכל 3! אבחון מוקדם של BCC מבטיח במרבית המקרים טיפול קל וסילוק מהיר של הנגע הסרטני. קרצינומת תאי קשקש (SCC) נגרמת גם היא כתוצאה מחשיפה לקרינה, וכן היא מתפתחת על גבי צלקות וכוויות. בניגוד ל-BCC הנגעים עלולים לחדור גם מתחת לעור, לאיברים פנימיים, כך שבמקרים אלה חשיבות האבחון המוקדם והטיפול האפקטיבי מתעצמת.

סיבוכים אפשריים
הניתוח שהמציא פרדריק מוז (Frederic E. Mohs) כירורג אמריקאי שחי לפני שמונים שנים מאפשר להסיר רקמות עור שיש בהן נגעים סרטניים תוך שימוש בבדיקה פתולוגית בזמן הניתוח על מנת להבטיח כריתה מלאה של הגידולעם  פגיעה מינימלית ברקמות בריאות ובהתאם התוצאות שלו אסתטיות מאוד. חשוב להדגיש שההליך היעיל מבוצע בעיקר עבור שני סוגים של נגעים סרטניים בעור: א. קרצינומה של תאי בסיס (BCC) ב. קרצינומה של תאי קשקש (SCC) במקרים מסוימים שבהם סרטן העור הוא מסוג מלנומה, ניתן לבצע ניתוח מוהס אבל בד”כ אלו מקרים שלא  תמיד מתאימים לניתוחי מוז (פירוט לגבי הסוגים השונים של סרטן עור תמצאו בסוף המאמר). באזורים שבהם המראה חשוב למטופלים – למשל הפנים, כפות הידיים, הרגליים ומקומות חשופים נוספים – היתרון המשמעותי של ניתוח מוז, פגיעה מינימלית באסתטיקה, בא לידי ביטוי משמעותי. בהתאם במקרים אלה ההמלצה לפעול בשיטה שפיתח ד”ר מוז תקפה במיוחד. גם כשמדובר על גידול שחזר לאחר שכבר הוסר, ניתוח בשיטת מוז הוא ההליך המומלץ, וכך גם כשהגידול אמנם הופיע בפעם הראשונה אבל יש סיכון גבוה שישוב. חשוב לזכור את הסימנים שמחייבים פנייה לסמכות מקצועית, שיבחן האם אכן נדרש ההליך הכירורגי: כתם לא מוכר, נקודת חן שמשנה את הצורה שלה, פצע שלא מחלים וכל נגע בעור שנראה חריג (גדל באופן פתאומי, בעל גבול לא ברור עם הסביבה, לא סימטרי, בעל גוון לא אחיד).
תוכן עניינים

ניתוחי מוז MOHS תמונות לפני ואחרי

צרי איתנו קשר